Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: vincencik »

Na początek witam wszystkich, jestem nowy na forum :)

Od początku tego roku zaczęliśmy wraz z moją dziewczyną interesować się planszówkami (ile można siedzieć przy kompie). Przymierzam się do kupna kolejnej gry i mam mały dylemat. Otóż tak: mieszkam w akademiku - czyli w ludziach można przebierać. Co prawda za 1,5 roku kończę studia no ale mam zamiar zamieszkać na stałe w Poznaniu więc ludzi daleko szukał nie będę. I właśnie o to chodzi. Szukam gry w którą z powodzeniem można zagrać nawet w 6 osób. Mam Agricolę ale w nią można 'tylko' w piątkę. To samo w Puerto Rico (znajomy posiada). Obie gry nam się bardzo podobają. Z kolei inny kumpel ma Cytadelę, a ja ostatnio dostałem w prezencie urodzinowym 6. bierze! (bardzo fajna gra dla większego grona). Jeszcze inny znajomy jest w posiadaniu Sabotażysty w którego też całkiem fajnie nam się gra choć nie gramy tak często jak w Agricolę lub Cytadelę. Raz kiedyś przyszedł do nas kumpel i przyniósł Anioła Śmierci (Space Hulk) - fajna niezbyt długa gierka, ale niestety nie ma tego napięcia wynikającego z rywalizacji między graczami, a o to właśnie mi chodzi ;) Ale do rzeczy.

Chciałbym w najbliższym czasie kupić jakąś ciekawą grę, w którą z powodzeniem można grać w 6-7 osób (może być górna granica 6). Niekoniecznie musi się gra sprawować przy mniejszej liczbie graczy aczkolwiek wskazane byłoby aby przy 4 osobach grało się już przyjemnie. Ponadto chciałbym aby gra posiadała elementy negatywnej interakcji - czyli podobnie jak w Cytadeli, w którą zawsze gramy z zapartym tchem ;) Kolejny warunek - nie chciałbym, aby była to karcianka. Wolałbym kupić grę z dużą ilością elementów. Agricola była moją pierwszą grą i bardzo mi się spodobało, że za tą cenę aż tyle drewienek i kart :) Dobrze by było jakby długość gry zmieściła się w 2h, no max 3h. Bardzo się nakręciłem na kupno gry "Szogun", jednak nie mogę jej nigdzie znaleźć ani w Poznaniu, ani też w internecie....Dzwoniłem do Kawroza i mają na magazynie ostatnią sztukę ale niestety 180pln :( troszkę za drogo jak dla mnie... Naturalnie nie interesują mnie gry full ENG czy GER. ENG/PL lub GER/PL jeszcze jakoś przeboleję i myslę że da radę ogarnąć sytuację :)
Póki co na celowniku mam następujące tytuły:
- Wysokie napięcie
- Samuraj
- Battlestar Galactica
- Small World
- Wsiąść do pociągu
- Filary Ziemi
- Chez Geek

Jak na razie faworyci (po negocjacji ze znajomymi): Battlestar Galactica, Che Geek

Niestety większość z nich jest dla maksymalnej liczby graczy poniżej 6 :( szkoda trochę.


PODSUMOWUJĄC:

- negatywna interakcja mile widziana
- od 2 do 6+ osób (najlepiej aby dobrze się grało już w 4 osoby a nie tylko w 5-6)
- NIE karcianka (wyjątek - chez geek)
- max 3h gry (mile widziana krótsza)
- mile widziane pełne wydanie PL (nie pogardzę ENG(GER)/PL)
- będą grały osoby w wieku 20-30 lat zazwyczaj (dzieci raczej nie)
- mile widziana gra, w której podczas downtime'u można sobie pogadać (czyli średnio mózgożerna, aczkolwiek my z polibudy więc umysły tęgie...podobno :P )
- koszt do 150PLN i jest to bardzo sztywna granica ( no może 155 ), aczkolwiek wolałbym coś w granicy 100-130max

Liczę na Wasze propozycję i pomoc. Pozdrawiam wszystkich planszówkomaniaków :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: Veridiana »

B.Galactica wydaje się być b.dobrym wyborem :!:

Za swojej strony dorzuce Cash'n'Guns. tu recenzja - http://www.gamesfanatic.pl/2009/09/08/c ... z-cojones/. gra wykorzystuje karty, ale trudno o niej powiedziec, ze "jest karciana". zobacz - swietna zabawa w wiekszym gronie, a z dodatkiem (nieopisanym w recenzji) mozna nawet w kilkanascie osob grac! w podstawke z powodzeniem grywam juz od 4.

Z Twojej listy (zakladam, ze wybrales juz gry przeznaczone dla 6 osob, bo sama nie pamietam, na ile one chodza) skomentuje:
- polecam Small World (negatywna interakcja to wszystko o co chodzi w tej grze, choc niektorym wydaje sie za prosta)
- Samuraj (ona na pewno jest dla 4 osob tylko, ale genialna gra to jest, taktyczna walka na planszy, extra)
- Wsiasc do pociagu - za duzo interakcji bezposredniej tam nie ma, ot zajmowanie odcinkow, kore byc moze chcial zajac kto inny, ale generalnie to taka popierdolka... po agricoli i przyz BSG moze wydac sie prosciuchna)
- Filary Ziemi - interakcja na zasadzie worker placementu, ale troche statyczna i az tak negatywnych zagran na przeciwnikow nie ma. raczej kazdy gra pod siebie.
- Wysokie Napiecie to strategia ekonomiczna, brzydka, prosta a swietna :) trudno jednak powiedziec, czy spasuje gronu, ktore lubi interakcje pokroju Cytadeli... to nie ten rodzaj rywalizacji
- Chez Geek nie gralam.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: jerrymagu »

7 Cudów Świata
polecam też Antike która spełnia wszystkie Twoje wymagania
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: vincencik »

W takim razie przyjrzę się bliżej 7 cudom i Antike (czytałem już troszkę o nich). Antike w Poznaniu nigdzie nie widzę a z wysyłką średnio troszkę wychodzi. Za chwilę wychodzę na wycieczkę po mieście i zobaczę co uda mi się znaleźć bo przez neta to nie to samo :) co do 7 cudów świata to fajnie że jest na dużą liczbę osób oraz cena przystępna.
Cały czas jednak nurtuje mnie wewnętrzne pytani "czy kupić BSG" ;) Naczytałem się naprawdę sporo pozytywnych recenzji, jednak zauważyłem też, że jak ktoś nie oglądał serialu (ja również nie oglądałem) to może mieć problem przyswojeniem zasad. Jak to wygląda w rzeczywistości, mógłby się wypowiedzieć jakiś posiadacz?
Co do Ca$h ‘n Gun$ to tak naprawdę średnio mi się podoba po opisie. Myślę że jakoś nie przemawiają do mnie klimaty gangsterskie w grach (pomimo że filmy lubię).
Dziękuję za propozycje no i czekam na kolejne :)
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: Dagmara »

vincencik pisze: Cały czas jednak nurtuje mnie wewnętrzne pytani "czy kupić BSG" ;) Naczytałem się naprawdę sporo pozytywnych recenzji, jednak zauważyłem też, że jak ktoś nie oglądał serialu (ja również nie oglądałem) to może mieć problem przyswojeniem zasad. Jak to wygląda w rzeczywistości, mógłby się wypowiedzieć jakiś posiadacz?
BSG to moja ulubiona gra :)
Podstawka jest w wersji PL, niestety dodatki już tylko ENG - przy czym znajomość języka przez wszystkich graczy jest niezbędna... Do dodatku PEGASUS jest już przyzwoite tłumaczenie w internecie.
Pierwszy raz grałam w nią nie znając zupełnie serialu. Faktycznie czułam się jak na karuzeli, na szczęście inni już doświadczeni gracze sporo podpowiadali. Dobrze, jeśli masz kogoś, kto zna zasady i je wytłumaczy. Mimo, że instrukcja jest przyzwoicie napisana, to jednak jest ciężko. Sama gra wymaga sporo kombinowania, blefowania i zdolności rodem z RPG.
Później już oglądając serial stwierdziłam, że gra jest genialna! Doskonale oddaje atmosferę filmu.
Gra najlepiej "chodzi" w pełnej obsadzie, chociaż w domu gram na 3 osoby (z synami) i też jest w porządku.

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: idha »

Jeśli jesteś z Poznania, to zamiast pytać o rady na forum, przyjdź zagrać w wymienione przez Ciebie gry na spotkania Gramajdy :) Mamy nawet dostępne "klubowe" BSG, a kilka osób ma też swoje egzemplarze ze wszystkimi dodatkami.

Na spotkaniach znajdą się również osoby, które posiadają gry wymienione przez Ciebie w pierwszym poście (Chez Geek też jest w biblioteczce Gramajdy). Na pewno znajdą się chętni do pokazania Ci gier i wytłumaczenia ich zasad. Więcej informacji (np. o aktualnych miejscach naszych spotkań) znajdziesz pod adresem http://www.gramajda.pl/

Gramy w każdy poniedziałek od 18.00 do ok. 23.30, więc nawet jeśli późno kończysz zajęcia, możesz bez problemu przyjść.

A co do BSG - przez rok grałam w tę grę nie znając serialu. Dopiero teraz mozolnie się przez niego przebijam. Nie miałam jednak problemu z przyswojeniem zasad. Bez obejrzenia serialu co najwyżej nie będziesz rozumiał wszystkich "fluffowych" tekstów na kartach :)
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: cezaras »

- negatywna interakcja mile widziana
- od 2 do 6+ osób (najlepiej aby dobrze się grało już w 4 osoby a nie tylko w 5-6)
- NIE karcianka (wyjątek - chez geek)
- max 3h gry (mile widziana krótsza)
- mile widziane pełne wydanie PL (nie pogardzę ENG(GER)/PL)
- będą grały osoby w wieku 20-30 lat zazwyczaj (dzieci raczej nie)
- mile widziana gra, w której podczas downtime'u można sobie pogadać (czyli średnio mózgożerna, aczkolwiek my z polibudy więc umysły tęgie...podobno :P )
- koszt do 150PLN i jest to bardzo sztywna granica ( no może 155 ), aczkolwiek wolałbym coś w granicy 100-130max
to ja zupełnie z czapy zaproponuję bardzo wesołą gierkę :) Fist of dragonstones :)
spełnia wszystkie Twoje kryteria :)
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: vincencik »

cezaras pisze: to ja zupełnie z czapy zaproponuję bardzo wesołą gierkę :) Fist of dragonstones :)
spełnia wszystkie Twoje kryteria :)
Poczytam, obczaję :) dziękuję.
idha pisze:Jeśli jesteś z Poznania, to zamiast pytać o rady na forum, przyjdź zagrać w wymienione przez Ciebie gry na spotkania Gramajdy :) Mamy nawet dostępne "klubowe" BSG, a kilka osób ma też swoje egzemplarze ze wszystkimi dodatkami.

Na spotkaniach znajdą się również osoby, które posiadają gry wymienione przez Ciebie w pierwszym poście (Chez Geek też jest w biblioteczce Gramajdy). Na pewno znajdą się chętni do pokazania Ci gier i wytłumaczenia ich zasad. Więcej informacji (np. o aktualnych miejscach naszych spotkań) znajdziesz pod adresem http://www.gramajda.pl/

Gramy w każdy poniedziałek od 18.00 do ok. 23.30, więc nawet jeśli późno kończysz zajęcia, możesz bez problemu przyjść.

A co do BSG - przez rok grałam w tę grę nie znając serialu. Dopiero teraz mozolnie się przez niego przebijam. Nie miałam jednak problemu z przyswojeniem zasad. Bez obejrzenia serialu co najwyżej nie będziesz rozumiał wszystkich "fluffowych" tekstów na kartach :)
No właśnie też miałem zamiar zawitać któregoś poniedziałku do Alibi. Problem w tym, że zajęcia kończę o 18.20 więc pewnie w klubie mógłbym się pojawić dopiero około 19-20 :/ Ale zastanowię się nad tym, bo faktycznie lepiej jest w coś chociaż raz zagrać zanim się zakupi własny egzemplarz :)
rafalgorzow
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:51

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: rafalgorzow »

Ja bym polecał z gier przeze mnie przetestowanych 2 pozycje:
- Shogun gr. dla 3-5 os. z tym że istnieje w sieci wariantu 2 - osbowy/, gra rewelacyjna, duża interakcja, cena do 150zł,
- Cyklady
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: vincencik »

rafalgorzow pisze:Ja bym polecał z gier przeze mnie przetestowanych 2 pozycje:
- Shogun gr. dla 3-5 os. z tym że istnieje w sieci wariantu 2 - osbowy/, gra rewelacyjna, duża interakcja, cena do 150zł,
- Cyklady
Kolega chyba nie czytał mojego posta "od deski do deski" ;) Pisąłem że chciałbym Szoguna jednak nie ma już go nigdzie w sklepach :(
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: idha »

vincencik pisze:No właśnie też miałem zamiar zawitać któregoś poniedziałku do Alibi. Problem w tym, że zajęcia kończę o 18.20 więc pewnie w klubie mógłbym się pojawić dopiero około 19-20 :/ Ale zastanowię się nad tym, bo faktycznie lepiej jest w coś chociaż raz zagrać zanim się zakupi własny egzemplarz
Kończenie zajęć o 18.20 to żaden problem - najwięcej graczy przychodzi właśnie o 20.00. A naprawdę warto - sama poznałam tam masę świetnych tytułów, czasami trudno dostępnych w Polsce. Poza tym jest raczej mała szansa, że osoba, która przyszła o 18.00 przesiedzi następne 6 godzin nad jednym tytułem ;)

I jeszcze jedna ważna wiadomość - nie zawsze spotykamy się w Alibi. Trzeba śledzić stronę, bo czasami Alibi nas nie chce :(

A co do gier - Twoje kryteria spełnia jeszcze Bootleggers - gra o pędzeniu bimbru w czasach prohibicji w USA. Jest rewelacyjna i naprawdę ją polecam. Do 6 osób (i właśnie przy takiej ilości graczy sprawdza się najlepiej), nie wymaga jakiegoś specjalnego planowania (co oczywiście nie oznacza, że nie musisz wcale myśleć), negatywnej interakcji między graczami jest cała masa (to chyba jedyna gra, którą znam, która z zasadach dopuszcza jawny szantaż przeciwników - a jest czym szantażować :D ) i - jeśli gracze nie przesadzą z dogadywaniem się między sobą - nie zabiera więcej niż 2-3 godziny. Jej jedynym minusem jest jej niedostępność :D Ale na forum można dostać egzemplarze, ponoć po okazyjnych cenach.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: vincencik »

:) byłem w Alibi, zagrałem w Small World'a, przekonałem się, dziś kupiłem ;) właśnie jesteśmy ze znajomymi po kilku partiach i wszystkim się podoba ;) trafiony zakup :) Polecam wszystkim. Z BSG zrezygnowałem (cena wyższa i chyba jednak nie te klimaty :P ). A co do Alibi - to też polecam. Dobrze jest studiować w Poznaniu :) Pozdrawiam wszystkich
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Gra z dobrą interakcją dla większej ilości osób

Post autor: Targowo.Istore »

Cyklady z pewnością odpada,poza tym niektórych może przestraszyć już sam wygląd gry. Jak dla mnie jest w porządku,ale nie na dwie osoby.. W dodatku z dziewczyną. Może za jakiś czas przekonasz się także do BSG,naprawdę warto.
ODPOWIEDZ